Tizenkét győri sztori, amiről 2022-ben csak tőlünk értesülhettél
Ezekkel kívánunk boldogabb új évet.
Szép napot kívánok mindenkinek!
A szabad sajtónak ereje van, ha konkrét változások elérésére nem is mindig, de arra biztosan, hogy a hatalmat mindenkor gyakorlóknak valamiféle magyarázattal kelljen előállniuk döntéseikkel kapcsolatban – vagy hallgatásukkal jelezzék, hogy jó eséllyel van valamiféle vaj a fülük mögött.
Idén is 12 olyan győri közügyekről szóló sztorival búcsúztatjuk az évet itt a hírlevélben, amelyről az Ugytudjuk.hu újságíróiának munkája nélkül nem értesültek volna a győriek, mivel azokról többnyire sem a GyőrPlusz, sem a Kisalföld nem számolt be.
A nagy, 2022 győri eseményeit összefoglaló cikkünkért pénteken kell majd az Ugytudjuk.hu-ra kattintani. Itt szeretnék köszönetet mondani Papp László Tamás kollégámnak, aki ugyan szeptember óta hivatalosan nem erősíti az Ugytudjuk.hu csapatát, de mindig segít, ha szükségem van rá. És a lentiek közül jó pár történet az ő érdeme:
12. A győri óvónőkön kezdte a spórolást az önkormányzat
Februártól kezdve világos volt, hogy szűkös év jön Győrben, de hogy mennyire, azt talán az jelezte a legjobban, hogy az egyébként sem kifejezetten túlfizetett óvodapedagógusok kedvezményeit is visszavágták a megszorítások első körében. Azóta is lasszóval keresik az óvónőket az intézményekbe, ahol egyébként titoktartási nyilatkozatot íratnak alá velük, azt pedig nem árulják el a tornyosban, hogy hány óvónő mondott fel idén.
11. Álom marad a kulturális negyed, pedig még a Fudant is bedobták
Mindenféle roadshow-t ígért Dézsi polgármester a kulturális negyed terveinek bemutatásáról. Ehelyett idén kiderült, hogy az elképesztően drága, 600 milliárdosra becsült projekt nem valószínű bármikor a közeljövőben megvalósul. A polgármester pedig még azt is bedobta, hogy építse fel az állam itt a Fudan egyetemet, de ez sem jött be. Így viszont ugye nem csak egy vágyálmot, hanem a színház felújítását is bukta a város. Úgy tűnik azonban, hogy a kulturális negyed tervezett helyétől egy köpésre megvalósulhat a sok-sok emeletes Dunaville, amit két éve még hevesen ellenzett Dézsi Csaba András.
10. Volt egy sor tüntetés
Meglepően sok tüntetés volt idén Győrben, a szentiváni civilek mellett mind a KATA-s ügyben, mind az oktatás problémái mentén szerveződött több tüntetés, amelyek nagyobb részén jelen voltunk, és közvetítettünk. Nem csak mi, ezekről egyébként az Új Szó Nálunk felületein is számos cikk volt.
9. Miért kerül ennyibe az új fürdő?
Évek óta próbáljuk megérteni, hogy lett az eredetileg 8 milliárdosra becsült élményfürdő idén év végére immár 24 milliárd forintos (!) projekt, de egy darab politikus sem beszélt érdemben erről semmit. Ahhoz le kellett ülnünk beszélgetni a Rába Quelle dörzsölt vezérével, Kovacsics Imrével, aki elmondta, mennyi az annyi – s még sok minden mást is.
8. Paradox a városháza közlekedéspolitikája
Év elején foglaltam össze, hogy miért teljesen paradox a városháza közlekedéspolitikája, ami egyik kezével pánikszerűen parkolóhelyeket akar létrehozni akár zöldterületeken is, a másik kezével pedig – változtatási tilalom, négysávosítás – húzza csak be az egyre több autót a városba, miközben alig tesz valamit a közösségi közlekedésért. És lám: idén kicsinálták az ingyenes CityBuszt, hamarosan pedig a GyőrBike-ot is. És a buszközlekedés helyzete is elég kérdéses.
7. Cikkünk miatt már nem kerül pénzbe elhunyt szerettünk megtekintése
Abszurd dologról számolt be nyár végén Papp László Tamás: fizetni kellett azért, hogy valaki megtekinthesse a győri kórházban elhunyt szerettének holttestét. Cikkünk nyomán ez aztán megváltozott.
6. A polgármester a gyerekektől kért pénzt a Győrkőcfesztivál megnyitóján
Több polgármesteri aranyköpés is van, amiről valamiért nem számolt be a GyőrPlusz Média idén – mi összeszedtünk tizenhármat itt –, miközben egyébként a csapból is Dézsi folyt náluk. A GyőrkőcFesztivál megnyitóján elhangzott mondat talán a leginkább ikonikus ezek közül: „A gyerekektől azt szeretném kérni, hogy ebben a három napban a várost úgy vezessék, hogy egy kis pénzt szerezzetek a városnak légyszíves, mert annak fogytán vagyunk.” A város egyre szűkösebb anyagi lehetőségeiről is nálunk tájékozódhattak leginkább az olvasók.
5. Tovább folyt a bizniszelés a Győr-Szolnál
Idén is tovább gördült a Győr-Szol körüli furcsa ügyek sora: találtunk olyan céget, amely a Győr-Szolnál még mindig lapot osztó Szabó Jenő fideszes képviselő rokonáé, a Győr-Szolnak dolgozik alvállalkozóként, és 2021-ben megtízszerezte árbevételét. Szép, tele az ország Mészáros Lőrinc-szintű üzleti tehetségekkel!
4. Uszodát akar a városvezetés a marcalvárosi Kiserdőbe
Május elején kiszúrtuk, hogy a városvezetés a rég várt marcalvárosi uszodát a Kiserdő déli részébe szeretné felépíteni, a novemberi közmeghallgatáson pedig kérdésünk nyomán az is kiderült, hogy a polgármester számára nagyjából egy lyukas garast ér a helyiek véleménye, még akkor is, ha saját párttársa, a helyi képviselő tolmácsolja azt, aki eközben felsorol 3-4 alternatív helyszínt.
3. 700 millióért vesz ingatlant Rákosfalvytól a Győr-Szol
Az önkormányzati propagandában remek műemléképület-vásárlásnak tűnik az a sztori, amit azért kontextusában nézve számos kérdést feltehetünk. A legfontosabb talán az: miért költ akkor 700 milliót a Győr-Szol egy Rákosfalvy Zoltán tulajdonában álló ingatlan megvásárlására, amikor ezer másik dologra kéne költeni a pénzt? Talány!
2. A szentiváni ügy
Itt és most nincs hely arra, hogy a teljes szentiváni Ipari Park-bővítés körüli problémakört kifejtsük – arra ott lesz a pénteki évösszefoglaló –, csak a mostan cikk szempontjából jelezzük: ott voltunk kamerával a legelső városházi lakossági fórumon, amiről így teljes felvétel van, nálunk lehetett visszahallgatni a GyőrPluszról letiltott rádióadásokat, amelyben a polgármester a szentiváni civileket provokátorozza, és igykeztünk ott lenni a civilek legtöbb megmozdulásán. A polgármester által hiteles hírforrásként megjelölt GyőrPluszban ezekről nem igazán esett szó, pedig a munkatársaik a helyszíneken voltak.
1. Szeptemberben minden bezártak, aztán letagadták
Az év önkormányzati médiában és politikusi Facebook-oldalakon leginkább elhallgatott sztorija azonban az, hogy a legalapabb szolgáltatásokon kívül gyakorlatilag minden más szolgáltatást bezárt vagy erősen korlátozott a győri önkormányzat. Ezt nem jelentették be, magyarázták meg sehol, senki nem vállalta érte a felelősséget, Dézsi Csaba András polgármester lazán az intézmény- és cégvezetőkre hárította azt, sőt, volt pár hét, amikor azt is állította, hogy az uszodákat nem is zárták be. Mi persze ebben az esetben is a valóságról számoltunk be.
Ennyi volt mára és idénre,
Köszönöm az egész éves figyelmet, január közepén újra jelentkezünk! Addig pedig vigyétek/vigyék hírét a hírlevélnek, és kövessétek/kövessék a Győr összefog csoportot, Ugytudjuk.hu Győr Facebook-oldalát, a Befejezetlen Győr TikTok-csatornát, valamint az Ugytudjuk.hu „Győr” címkéjét!
Szép napot kíván:
Pintér Bence,
az Ugytudjuk.hu győri főmunkatársa